Ovaj tehnički priručnik pruža detaljne informacije o rukovanju, transportu, primjeni i nanošenju Mactac digitalnih medija i folija za laminiranje. Za specifične informacije o svojstvima proizvoda, pogledajte odgovarajući tehnički list.

SKLADIŠTENJE
Mactac digitalne proizvode treba čuvati na +15 do +25°C i ± 50 % relativne vlažnosti zraka, u originalnom pakiranju.
➥ Izbjegavajte izravno izlaganje folija visokim temperaturama (u blizini radijatora, na izravnoj sunčevoj svjetlosti, itd.)
➥ Role se nikada ne smiju stavljati na bočnu stranu jer bi to moglo dovesti do pojave velikog mat dijela u cijeloj roli. Sve djelomično iskorištene role treba držati uspravno ili objesiti na police.
PRIJEVOZ
Kako bi se omogućio lak transport, materijali za digitalni tisak i laminacije mogu se narolati, sa vizualom na vanjskoj strani, s minimalnim promjerom od 15 cm.
Kada vizual nije zaštićen laminacijom, provjerite da li je vizual savršeno suh prije nego što ga namotate. Kako biste izbjegli izlaganje ispisa agresivnim tekućinama, ispise treba zaštititi plastičnom vrećicom. Tijekom transporta ili skladištenja tiskanog materijala izbjegavajte izlaganje ekstremnim temperaturama ili promjenama vlažnosti.
ČIŠĆENJE POVRŠINA
Čak i ako izgledaju čiste, sve površine treba očistiti prije nanošenja otisnutog vizuala prema niže navedenom postupku:
➥ Očistite blagim sredstvima za čišćenje površina, zatim isperite čistom vodom (ne ostavljajte tragove sapuna na površini).
➥ Očistite svu masnoću pomoću izopropilnog alkohola ili benzina.
➥ Osušite površinu suhom krpom ili čistim papirnatim ručnikom – prije nego što izopropilni alkohol ili benzin ispare.
Većina Mactac digitalnih proizvoda dizajnirana je za solvent, eco-solvent, latex i UV inkjet ispis na pisačima širokog formata. Za detaljne informacije pogledajte relevantne tehničke listove proizvoda.
Ako se tiska na UV, brzinu ispisa i postavke sušenja treba prilagoditi prema potrebi. Pogledajte postavke proizvođača pisača za tanke, meke medije.
PRINT PROFILI
➥ Kako biste postigli najbolju moguću kvalitetu ispisa, trebate koristiti ispravne ICC profile i postavke pisača.
Profili se mogu dobiti od naših podružnica ili distributera ili se mogu preuzeti s www.mactacgraphics.eu
➥ Postavke pisača i grijača te ICC profili također se mogu preuzeti s nekih OEM web stranica.
➥ ICC profili dani su isključivo kao korisnička sredstva. Ispisna okruženja, individualna priroda ispisnih sustava, tinte i softvera mogu značajno utjecati na ispis. Odgovornost je kupca da utvrdi prikladnost bilo kojeg profila za upotrebu u njegovom specifičnom okruženju ispisa.
➥ Najveća dopuštena zasićenost tinte je 270%.
PROSTORIJA ZA PRINT I UVJETI SUŠENJA
➥ Tiskajte u klimatiziranoj tiskarskoj sobi na ± 23°C (73°F) i 50% RH.
➥ Prisutnost solventa omekšava foliju i čini ju rastezljivom. Nepravilno osušen print smanjit će učinkovitost ljepila i povećati rizik od neželjenih ishoda kao što su podizanje rubova, prekomjerno skupljanje, delaminacija i prekomjerni nanos ljepila.
➥ Preporučamo da otisnutu grafiku stavite u dodatnu jedinicu za sušenje najmanje 24h (po mogućnosti na 30°C). Ako nije dostupna dodatna jedinica za sušenje, otisak će trebati dulje vrijeme sušenja od 36 – 48 sati, s otiskom položenim na ravnu površinu ili obješenim da se suši. Ostavite dovoljno prostora za dobar protok zraka preko površine vizuala – držanje grafike čvrsto smotane neće dopustiti da solvent ispari.
➥ S bubble free proizvodima, folija se mora dovoljno osušiti ili kupac neće shvatiti sve prednosti smanjenog vremena nanošenja. Nedovoljno sušenje također može uzrokovati ostatke ljepila i spriječiti mogućnost premještanja.
LAMINIRANJE
Provjerite je li ispis savršeno suh.
Ispisane materijale treba ostaviti da se suše najmanje 24 sata prije laminiranja ili transporta.
Ako je vjerojatno da će ispisana grafika biti izložena korozivnim tekućinama, dimu ili visoko onečišćenim područjima, ako postoji vjerojatnost grebanja ili trenja, ispis bi trebao biti laminiran tako da je trajnost
poboljšana.
Prije laminiranja tiskanih medija, provjerite sljedeće:
➥ Valjci laminatora su čisti i neoštećeni
➥ Valjci su međusobno paralelni
➥ Valjci su postavljeni na ispravnu temperaturu, brzinu i pritisak
➥ Materijal je centriran u sredini laminatora.
Uvijek namjestite napetost laminatora na laminatu i tiskanom mediju na takav način da su laminirani ravno, ali bez istezanja. Neodgovarajuće prilagodbe stvaraju razlike u napetosti između laminata i medija što je glavni uzrok bora i mogućeg raslojavanja.
Imajte na umu da povećane temperature valjka u kombinaciji s većom napetosti namotavanja mogu dovesti do neželjenog produljenja tiskanog medija. Napetost namota stoga treba pažljivo pratiti i održavati na odgovarajućoj razini. Ovo je posebno kritično za visoko podložne laminate.
Mactac folije za laminiranje nisu namijenjene za laminiranje toplinom.
Korištenje UV tinti obično može rezultirati vrlo malo reljefnom površinom, ovisno o vrsti tinte i/ili količini tinte koja se koristi. Ova struktura može postati vidljiva nakon preklapanja, kao rezultat laminata koji apsorbira zrak u strukturi tinte. Korištenje posebnih UV laminata će smanjiti ili eliminirati ovaj učinak.
Za specifične postavke laminatora, pogledajte tehnički list dobavljača.
NAČIN APLIKACIJE FOLIJE
Za ravne i blago zakrivljene 2D površine treba koristiti mokru ili suhu tehniku nanošenja. Odabrana metoda treba odgovarati veličini grafike koja se primjenjuje i složenosti površine koja se ukrašava.
Na 3D površinama koje zahtijevaju oblikovanje medija (preko glava zakovica, nabora, zavarenih područja itd.) smiju se koristiti samo cast mediji. Njihova minimalna temperatura nanošenja je +10°C, a zahtijevaju upotrebu toplinskog pištolja.
1. Mokra metoda:
Ova metoda nanošenja proizvodi vrlo malo početne adhezije, dopuštajući aplikatoru da postavi vinil gdje je potrebno, izbjegavajući mjehuriće zraka i nabore.
Adhezija će se postupno povećavati nakon nekoliko sati kako voda isparava, a konačno će prianjanje postići nakon 24 ili 48 sati.
Nije preporučljivo nanositi Mactac digitalne proizvode mokrom metodom na temperaturama nižim od +15°C.
Nemojte koristiti mokru metodu za proizvode bez mjehurića.
Proces aplikacije:
➥ Pripremite otopinu sapunaste vode (5 cl pH neutralnog sapuna na 10 litara vode) i ulijte je u raspršivač.
➥ Bocom s raspršivačem navlažite cijelu površinu (nemojte koristiti spužvu ili krpu, jer mogu ostaviti prašinu, dlačice itd.).
➥ Provjerite je li medij ravan i povucite podlogu (ne foliju za lice) pod kutom od 30°.
➥ Namočite ljepilo vodom po cijeloj površini.
➥ Stavite foliju na mokru podlogu i navlažite lice printa kako biste lakše klizili lopaticom bez grebanja folije tijekom nanošenja.
➥ Počnite lijepiti na otprilike 10 cm od gornjeg ruba, radeći vodoravno s preklapajućim potezima od sredine prema van, lijevo i desno od folije.
➥ Primijenite dovoljno pritiska da istisnete svu vodu zarobljenu između ljepila i površine podloge.
➥ Očistite zadnjih 10 cm gornjeg ruba, radeći od središta prema van, lijevo i zatim desno od medija.
➥ Nastavite lijepiti vodoravno, krećući se od središta prema van pokretima koji se preklapaju.
➥ Provjerite da nema nakupljenih džepova vode. Ako postoje džepovi vode, istiskujte ih od sredine prema rubu kako bi ostatak vode izašao van. Obrišite foliju i rubove.
➥ Provjerite da nema džepova zraka. Ako su mjehurići još uvijek zarobljeni i ne mogu se istisnuti do ruba folije, možete iglom probušiti malu rupu i izgurati zrak kroz nju, počevši od ruba mjehurića.
Ako ostane “sitnih mjehurića” zraka (promjera < 2 mm), nestat će nakon nekoliko dana zbog poroznosti medija.
Prednosti mokre metode:
➥ Omogućuje nanošenje filmova na površine pri visokim temperaturama okoline (>25-30C).
➥ Olakšava nanošenje velikih dijelova medija na ravne ili blago zakrivljene 2D površine.
➥ Omogućuje aplikatoru da postavi foliju gdje je potrebno, izbjegavajući mjehuriće zraka i nabore.
2. Suha metoda:
Suho nanošenje je sigurniji način nanošenja, jer folija brže postiže svoje konačno prianjanje nego kod mokrog nanošenja.
Male do srednje primjene:
➥ Stavite medij naopako na ravnu površinu i uklonite podlogu duž jednog ruba za 2-3 cm.
➥ Presavijte podlogu unatrag, pokazujući traku od 2-3 cm izloženog ljepila.
➥ Postavite foliju koja je još uvijek prekrivena podlogom. Kada je u pravom položaju, pritisnite izloženo ljepilo u podlogu.
➥ Počnite lijepiti na otprilike 10 cm od gornjeg ruba, radeći vodoravno s preklapajućim potezima od sredine prema van, lijevo i desno od filma.
➥ Skinite foliju dok uklanjate podlogu na udaljenosti od otprilike 15-20 cm.
➥ Primijenite dovoljno pritiska da istisnete sav zrak zarobljen između ljepila i površine podloge.
➥ Nemojte dopustiti stvaranje nabora ili mjehurića.
➥ Nastavite s ovim nanošenjem dok se folija potpuno ne nanese.
➥ Očistite zadnjih 10 cm gornjeg ruba, radeći od središta prema van, lijevo i zatim desno od filma.
➥ Provjerite da nema džepova zraka. Ako su mjehurići još uvijek zarobljeni i ne mogu se istisnuti do ruba folije, možete iglom probušiti malu rupu i izgurati zrak kroz nju, počevši od ruba mjehurića.
Velike primjene:
➥ Stavite medij u ispravan položaj na ravnu podlogu i čvrsto pričvrstite rubove malom trakom.
➥ Napravite preklop okomito na rub, dopuštajući maksimalno 1 m od najbližeg ruba, koristeći malo trake.
➥ Presavijte kraću stranu medija na drugu stranu, uklonite podlogu sve do ruba i zatim odrežite podlogu.
➥ Stavite medij natrag na mjesto i ostavite prostor između filma i podloge kako biste izbjegli neželjeno lijepljenje.
➥ Počnite snažno lijepiti od središta, radeći s preklapajućim potezima od sredine prema van prema rubovima. Radite poteze paralelno sa rubom.
➥ Ponovite isti skup radnji za drugi dio folije.
➥ Provjerite da nema džepova zraka. Ako su mjehurići još uvijek zarobljeni i ne mogu se istisnuti do ruba folije, možete iglom probušiti malu rupu i izgurati zrak kroz nju, počevši od ruba mjehurića.
Ako ostane “sitnih mjehurića” zraka (promjera < 2 mm), nestat će nakon nekoliko dana zbog poroznosti medija.
3. Uklanjanje folije
U slučaju kratkoročnih reklamnih kampanja mogu se koristiti samoljepljivi mediji s ljepilom koje se može lako ukloniti. Medij se može ukloniti bez ikakvih poteškoća na sobnoj temperaturi (od +15 do +40°C), bez ostavljanja ostataka ljepila na većini uobičajenih površina.
U slučaju medija s trajnim ljepilima, uklanjanje treba obaviti toplinom:
➥ Zagrijte foliju na temperaturu od +70 do +80°C pomoću toplinskog pištolja.
➥ Nježno skinite foliju.
➥ Dostupni su i kemijski proizvodi za lakše uklanjanje. Pažljivo slijedite upute.
➥ Preostali ostaci ljepila mogu se ukloniti ručnikom namočenim u izopropilni alkohol, denaturirani benzin ili sredstvo za uklanjanje ljepila.
OPĆE NAPOMENE
Da biste osigurali prikladnost aplikacije:
➥ Uvijek testirajte površinu u uvjetima stvarne primjene i krajnje upotrebe prije nego što krenete u punu proizvodnju.
➥ Na mogućnost uklanjanja Mactac digitalnih medija mogu utjecati sljedeće podloge: polistiren, površine obojene nitrocelulozom i mekani PVC. Na takvim podlogama moguće je povećanje adhezije tijekom vremena te se nakon uklanjanja folije mogu primijetiti ostaci ljepila.
➥ Kada je predviđeno izlaganje kemikalijama, otapalima ili visokotlačnim crijevima za vodu, potrebno je koristiti rubno brtvilo kako bi se izbjeglo prodiranje ovih tekućina.
➥ Sljedeći čimbenici mogu promijeniti prianjanje samoljepljivog proizvoda:
→ Prašina, prljavština, masnoća, oksidacija
→ Površine niske napetosti kao što je polietilen
→ Neki materijali poput polipropilena
→ Primjena ispod minimalne temperature primjene ili uporaba izvan temperaturnog raspona se mora izbjegavati.